Yetenekleri sıra dışı, uygulamaları yasa dışı

11.12.2022 - Okunma Sayısı : 200
Yetenekleri sıra dışı, uygulamaları yasa dışı
ESET araştırmacıları, ScarCruft APT grubu tarafından kullanılan ve daha önce bildirilmemiş karmaşık bir arka kapıyı(backdoor) analiz etti.
ESET’in Dolphin adını verdiği arka kapı, sürücüleri ve taşınabilir birçok cihazı izleme, ilgilendiği dosyaları dışarı sızdırma, tuş kaydetme, ekran görüntüleri alma ve tarayıcılardan kimlik bilgilerini çalma dahil olmak üzere birçok casusluk yeteneğine sahip. Dolphin, Komuta ve Kontrol iletişimi için bulut depolama hizmetlerini, özellikle Google Drive'ı kötüye kullanıyor.
APT37 veya Reaper olarak da bilinen ScarCruft, 2012'den beri faaliyet gösteren bir casusluk grubu. Öncelikli hedefi Güney Kore olsa da diğer Asya ülkeleri de hedefleri arasında yer alıyor. ScarCruft, esas olarak hükümet ve askeri kuruluşlarla, Kuzey Kore'nin çıkarlarıyla bağlantılı çeşitli sektörlerdeki şirketlerle ilgileniyor.
Dolphin arka kapısını analiz eden ESET araştırmacısı Filip Jurčacko bu konuda şunları söyledi: “Arka kapı seçilen hedeflere dağıtıldıktan sonra, güvenliği ihlal edilmiş sistemlerin sürücülerinde ilginç dosyalar arıyor ve bulduğu dosyaları Google Drive'a sızdırıyor. Bu arka kapının önceki sürümleri, kurbanların Google ve Gmail hesaplarının ayarlarını değiştirerek bu hesapların güvenliklerini zayıflatan ve bu sayede muhtemelen tehdit aktörlerinin Gmail hesaplarına erişimini sürdürebilmesine olanak tanıyan sıra dışı bir yeteneğe sahip.”
Dolphin arka kapısı, işletim sistemi sürümü, kötü amaçlı yazılım sürümü, yüklü güvenlik ürünleri listesi, kullanıcı adı ve bilgisayar adı dahil olmak üzere hedeflenen makine hakkında temel bilgileri topluyor. Varsayılan olarak, Dolphin tüm sabit (HDD) ve sabit olmayan sürücüleri (USB'ler) tarıyor, dizin listeleri oluşturuyor ve dosyaları uzantılarına göre dışarı sızdırıyor. Ayraca Dolphin, Windows Portable Device API aracılığıyla akıllı telefonlar gibi taşınabilir cihazları da tarıyor. Arka kapı, tarayıcılardan kimlik bilgilerini çalmanın yanı sıra tuş kaydetme ve ekran görüntüleri alma yeteneğine sahip.
Daha detaylı bilgi için;
https://www.welivesecurity.com/2022/11/30/whos-swimming-south-korean-waters-meet-scarcrufts-dolphin/

Etiketler : eset siber güvenlik backdoor güvenlik haberleri Merak ettikleriniz, düzeltmek veya eklemek istedikleriniz var ise yorum yazarak paylaşabilirsiniz.
Youtube Kolay Teknolojik Bilgiler Kanalı  Youtube Kanalımızı Takip Edin
Yorumlar :

* Boş Geçilemez

Uyarılar : Bu sitedeki her türlü içeriğin yazılı izin alınmaksızın kopyalanması veya farklı bir sitede yayınlanması yasaktır.kolayteknolojikbilgiler.com herhangi bir etkinliğin başarısızlığı, hatası, iptali veya gecikmesi, iletişim kesintisi, bilgisayar virüsü sonucu oluşan herhangi bir zarar veya hasardan dolayı sorumluluk kabul etmez.kolayteknolojikbilgiler.com genel ahlak ve toplum kurallarına uygun davranmayan kullanıcıların üyeliklerini iptal etme hakkını saklı tutmakla birlikte, bu tür ilişkilerinden meydana gelebilecek zarardan kullanıcının kendisi sorumludur. Sitemizde yer alan tüm logolar ve resimler tescil sahiplerine aittir. Ürünlere ait bilgiler ve programlar üreticilerin internet sitelerinden alınmaktadır. Yalnızca bilgi verme tanıtım amaçlıdır. Ürün bilgileri veya dosyalarındaki hatalardan dolayı oluşabilecek arızalardan ve zararlardan kolayteknolojikbilgiler.com sorumlu tutulamaz.Üreticilerin ürün özelliklerinde, sitelerinde ve yazılımlarında haber vermeden değişiklik yapma hakları saklıdır.