Windows 8 & 8.1 Dil Paketi Sorunu Çözümü

09.01.2019 - Okunma Sayısı : 2572
Windows 8 & 8.1 Dil Paketi Sorunu Çözümü
Biglisayarında orjinal windows 8 ve 8.1 li  alanların sıklıkla karşılaştığı bir sorun var; Windows  varsayılan sistem dili İngilizce olarak gelmesi ve bunun değiştirilememesi.

Bilgisayar kurulumu esnasında ve sonrasında denetim masasında dili Türkçe olarak seçseniz bile dil değişmiyor ve İngilizce olarak kalıyor. 
İŞE YARAMAYAN YÖNTEMLER
“Tek Dil Lisansı” ve varsayılan dilin “İngilizce” olmasından dolayı da Klasik Yöntem olan;
  • Denetim Masası “Control Panel“,
  • Dil Ekle “Add Language” kısmında Türkçeyi eklemek istediğimizde
  • Unavailable in this edition” Windows’un bu sürümünde kullanılamıyor hatasını görüyoruz.
Alternatif Yöntem olan;
  • Dil paketlerini edinip
  • Windows+R tuşlarına basarak “lpksetup.exe” üzerinden dil paketini elle yüklemeyi denemek. Ancak bu da aynı uyarı ile sonuçlanıyor.
Bundan sonra yapacaklarımız ya format atıp korsan Türkçe Windows yüklemek ya da teknik servisi arayıp bir sürü uğraşmak mı?Ben korsana karşı biriyim ve orjinalliğinin bozulmaması için üzülmeyin, bir yöntem daha var (ve ayrıca recovery için bkz. güncelleme).

İŞE YARAYAN YÖNTEM
not:(windows rt de denedim işe yaramadı)


EKSTRA YÖNTEM
Öncelikle kullandığımız Windows sürümü  için internetten dil paketini indirmeniz gerekiyor.microsoft un internet sitesinden bunu indirebiliyorsunuz.Link koymuyorum çünkü sürekli adresler değiştiği için sonradan ulaşamıyorsunuz ve herkesin kullandığı işletim sistemi farklı kimi windows 8 kimi 8.1 kimide 10 kullanıyor.Çoğu işletim sisteminde işe yarıyor.
İndirdiğimiz dosyayı arşivden çıkarıp içindeki “lp.cab” dosyasını C: sürücüsü içerisine kopyalıyoruz.
Daha sonra “Komut İstemi“ni yönetici olarak çalıştırıyoruz ve şu komutu yazıyoruz.
Komut İstemi“ni yönetici olarak çalıştırmak için; “Başlat“ın üzerini sağ tıklayın ve açılan menüden; “Command Prompt (Admin)“i tıklayın.

dism /Online /Add-Package /PackagePath:C:\lp.cab 


İşlem 3-4 dakika sürüyor. Bu komut ile elimizdeki Türkçe dil paketini sisteme eklemiş olacağız. Ancak bitmedi, daha yapacaklarımız var. Şimdi işletim sisteminde bulunan İngilizce dil paketini kaldıracağız. Bunun içinde öncelikle şu komutu yazıyoruz;
dism /Online /Get-Packages
Bu yazdığımız komut ile sistemde yüklü olan dil paketlerini göreceğiz. Aşağıdaki örneğe benzer görülecek.
Package Identity : Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~356ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384
State : Installed
Release Type : Language Pack
Install Time : xx.xx.2xxx xx:xx
Genelde en üstte çıkan sonuç İngilizce dil paketinin bilgileri olacaktır. Şimdi bu paketi kaldırmak için aşağıdaki komutu yazacağız ancak üzeri çizili kısım olan “Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~356ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384” kısım sizde değişiklik gösterebilir. Bu yüzden komutun bu kısmını yukarıda elde ettiğiniz bilgilere göre, komuta ekleyin.
dism /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.3.9600.16384

Bu işlem de 3-4 dakika sürecek bitiminde ise bilgisayarı yeniden başlatmak isteyip istemediğinizi soracak; “Y” tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra sistem diliniz Türkçe olacaktır.

önemli not : windows rt de denedim işe yaramadı

Dikkatli bir şekilde yaparsanız sorununuz çözülecektir.


Etiketler : nasıl yapılır problem çözümleri windows 8 dil paketi windows 8.1 dil paketi sorunu çözümü dil paketi çözümü windows 8 single language Merak ettikleriniz, düzeltmek veya eklemek istedikleriniz var ise yorum yazarak paylaşabilirsiniz.
Youtube Kolay Teknolojik Bilgiler Kanalı  Youtube Kanalımızı Takip Edin
Yorumlar :

* Boş Geçilemez

Uyarılar : Bu sitedeki her türlü içeriğin yazılı izin alınmaksızın kopyalanması veya farklı bir sitede yayınlanması yasaktır.kolayteknolojikbilgiler.com herhangi bir etkinliğin başarısızlığı, hatası, iptali veya gecikmesi, iletişim kesintisi, bilgisayar virüsü sonucu oluşan herhangi bir zarar veya hasardan dolayı sorumluluk kabul etmez.kolayteknolojikbilgiler.com genel ahlak ve toplum kurallarına uygun davranmayan kullanıcıların üyeliklerini iptal etme hakkını saklı tutmakla birlikte, bu tür ilişkilerinden meydana gelebilecek zarardan kullanıcının kendisi sorumludur. Sitemizde yer alan tüm logolar ve resimler tescil sahiplerine aittir. Ürünlere ait bilgiler ve programlar üreticilerin internet sitelerinden alınmaktadır. Yalnızca bilgi verme tanıtım amaçlıdır. Ürün bilgileri veya dosyalarındaki hatalardan dolayı oluşabilecek arızalardan ve zararlardan kolayteknolojikbilgiler.com sorumlu tutulamaz.Üreticilerin ürün özelliklerinde, sitelerinde ve yazılımlarında haber vermeden değişiklik yapma hakları saklıdır.