iletisim@kolayteknolojikbilgiler.com
Cumartesi, Şubat 27, 2021
Kolay Teknolojik Bilgiler

İşlemcilerdeki Nm Değeri Nedir ve Ne İşe Yarar

718kez okundu.

Günümüzde özellikle bilişim sektöründe adını sıkça duyduğumuz işlemcilerdeki nm değerinin ne ifade ettiğini sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikli olarak nm yani nanometre kavramını açıklamakta fayda var.

Nanometre Nedir?

Nanometre yani kısaca nm, matematiksel bir ölçü birimidir. Daha basite indirerek ifade etmek gerekirse; nasıl ki günlük hayatta mesafeleri ölçek için kilometre, metre ve milimetre gibi kavramları kullanırız, nanometre de mesafeleri ölçmede kullanılır. Ancak nanometre, oldukça küçük mesafeleri hesaplamada kullanılan bir ölçü birimidir. Bu nedenle bilişim sektöründe bu ölçü birimi çok kullanılır. Şöyle söyleyelim 1 milimetre, 1 milyon nanometreye eşittir.

Peki İşlemcilerde Bulunan Nm Ne Değeri İfade Ediyor?

Şu an kullanılan işlemciler içersinde milyonlarca hatta milyarlarca transistör bulunuyor ve bunlar işlemcinin performansını doğrudan etekliyor. Nanometre de bu transistörlerin arasındaki mesafeleri yani yan dizilmiş olan transistörlerin uzaklığını ifade etmek için kullanılır. Örnek verecek olursak 14nm teknolojisi ile üretilen işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafe 14 nanometredir.

İşlemcilerdeki nanometre değeri düştükçe transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. Bu da işlemcinin daha yüksek performansta çalışmasını sağlar. Ayrıca işlemcideki transistörler birbirine ne kadar yakınsa işlemci içerisine o kadar fazla transistör sığdırılabilir. Tabi bu da işlemcinin daha geç ısınmasına ve daha az güç tüketip daha yüksek performansta çalışmasına katkıda bulunur.

Şu an işlemcilerde 14nm, 12nm, 10nm, 7nm kavramlarını duyuyoruz. Teknoloji ilerledikçe işlemcilerde bulunan nanometre değerlerinin daha da düştüğünü hep birlikte göreceğiz.

Leave a Response