DHCP Nedir? DHCP Sunucusu Nasıl Çalışır?

18.10.2022 - Okunma Sayısı : 293
DHCP Nedir? DHCP Sunucusu Nasıl Çalışır?
DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) ağınızda bulunan bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar veya IOT gibi cihazlarınıza ip adresi, ağ maskesi, ağ geçidi ve DNS adresini otomatik atamak için kullanılan bir protokoldür.
Bir ağda bulunan cihazların ağınıza bağlanarak diğer cihazlarla iletişim kurabilmesi veya internete bağlanabilmesi için aşağıdaki gibi bazı teknik gereksinimlere ihtiyacı vardır.
IP Adresi
Ağ Geçici
Alt Ağ Maskesi
DNS Sunucu Adresi
WINS Sunucu Adresi….
Ağımızdaki cihazlara atanan IP adreslerini TC kimlik numaramız gibi düşünebilirsiniz. Türkiye’de yaşayan herkesin benzersiz bir TC kimlik numarası olduğu gibi bir cihaz bir ağa dahil olduğu zaman TC kimlik numarası gibi cihazı tanımlayan ve iletişim kurulabilmesini sağlayan benzersiz bir IP Adresi tanımlanır. Bu ip adresi ağ bağlantısı kopana kadar o cihaza atanmış şekildedir ve başka hiçbir cihaza atanmaz. Ağ bağlantısı koparsa, IP adresi DHCP havuzuna geri dönerek başka bir cihaz ağınıza dahil olana kadar boşta bekletilir.
DHCP yukarıda belirtmiş olduğumuz teknik gereksinimleri ağa dahil olan cihazlara otomatik olarak atayan protokolün adıdır. DHCP protokolünden önce ağ yöneticileri ağlarına dahil olacak olan her cihaz için manuel olarak bir ip adresi, ağ geçidi ve alt ağ maskesi atamak zorundaydı. Ancak DHCP protokolü sayesinde ağ yöneticileri veya IT uzmanlarının işleri kolaylaşmış, binlerce cihazdan oluşan ağların yönetimi çok daha kolay bir hale getirilmiştir. DHCP protokolünden önce BOOTP (ön yükleme protokolü) kullanılmaktaydı ve DCHP ile BOOTP protokolü geliştirilerek ağ cihazlarının bağlantı sağlaması daha kolay kullanılabilir ve gelişmiş özelliklere sahip bir hale getirilmiştir.
DHCP Sunucusu Nedir?
Ağ cihazlarına IP adresi, ağ geçidi gibi gereksinimleri sağlayan DHCP protokolünün otomatik olarak bu işlemi yerine getirmesini sağlayan sisteme DHCP Sunucusu adı verilir.
DHCP sunucuları firewall cihazları, XDSL modemler, Akıllı Swichler, Windows veya Linux Server işletim sistemleri gibi birçok aygıt ve işletim sisteminde bulunmaktadır.
Berqnet DHCP Ayarları
Berqnet Firewall cihazlarımız içerisinde bir DHCP sunucusu yer almaktadır. Bu sayede ağınızda bulunan cihazlara IP adresi atamak için işletim sisteminize yük bindirmek veya ek bir sistem maliyete ihtiyacınız kalmaz. Berqnet UTM Firewall cihazı yönetim paneli üzerinde Ayarlar menüsünden DHCP ayarlarına gelerek ağınıza dahil olacak cihazlar için IP aralığı belirleyebilir, ağ maskesi ve ağ geçidi tanımlayabilir, alan adı belirtebilir ve DNS sunucularını kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu ayar ekranında güvenliğinizi sağlayabilmek adına “Sadece kayıtlı MAC adresleri IP alabilsin” kutucuğunu işaretleyerek MAC filtrelemesini de kullanabilirsiniz.
DHCP Servisleri
DHCP Sunucusu Nasıl Çalışır?
Tanımlanan gereksinimlerden sonra DHCP sunucusu ağınıza dahil olan her cihaz için benzersiz bir ip adresi atanır. Bu ip adresi atamasından sonra ağınızdaki cihaz diğer cihazlarla iletişime geçer veya internete bağlanabilir.
Ağınıza dahil olan bir cihaz ilk olarak DHCP sunucusunun iletmiş olduğu istek mesajını alır. Bu istek mesajları DHCP sunucusu tarafından tüm ağa Broadcast yapılarak sürekli olarak iletilmektedir. DHCP sunucusunun iletmiş olduğu mesajı alan cihaz, ağa dahil olmak için DHCP havuzundan bir ip adresi alması gereklidir. Bu ip adresi DHCP sunucusu tarafından istemciye iletilir.
Öneriyi kabul eden istemci (ağa dahil olmak isteyen cihaz) DHCP sunucusuna istek mesajını göndererek ip adresini kabul eder. Ardından istemci cihaz DHCP sunucusunun iletmiş olduğu ip adresi ile ağınıza dahil olmuş olacaktır.
DHCP Protokolünün Görevleri
DHCP genel olarak cihazların bağlanmış oldukları ağ üzerinde dinamik bir ip adresi alması şeklinde bilinse de çok daha gelişmiş bir konfigürasyon yapısına sahiptir. DHCP sayesinde istemcileriniz bir IP adresi alabildiği gibi varsa Proxy sunucusu ayarları veya Gateway gibi bağlantı protokolleri ve uygulamalarının kullanılmasını da sağlamaktadır. Bu sayede düzgün bir ağ yönetimi sağlanabildiği gibi ağ üzerinde IP çakışması sorunları gibi birçok sorunun da üstesinden gelinmiş olacaktır. DHCP sunucuları tarafından iletilen bir diğer teknik özellik ise Default Gateway adını verdiğimiz varsayılan ağ geçitleridir. Bu sayede istemci bilgisayarlar hangi cihazın üzerinden internete bağlanabileceklerini veya iletişim kurabileceklerini de öğrenmiş olurlar. Bu sayede kurumunuz içerisindeki departmanları farklı ağ geçitlerine yönlendirerek yalıtım sağlayarak yönetimi kolaylaştırabilirsiniz. DHCP sunucusu ile hiçbir ayar yapmadan istemci cihazlarınızı otomatik olarak yönetmiş veya yönlendirmiş olursunuz.
Kaynak : https://berqnet.com/blog/dhcp-nedir

Etiketler : dhcp dhcp nedir berqnet dhcp sunucusu nasıl çalışır dhcp açılımı Merak ettikleriniz, düzeltmek veya eklemek istedikleriniz var ise yorum yazarak paylaşabilirsiniz.
Youtube Kolay Teknolojik Bilgiler Kanalı  Youtube Kanalımızı Takip Edin
Yorumlar :

* Boş Geçilemez

Uyarılar : Bu sitedeki her türlü içeriğin yazılı izin alınmaksızın kopyalanması veya farklı bir sitede yayınlanması yasaktır.kolayteknolojikbilgiler.com herhangi bir etkinliğin başarısızlığı, hatası, iptali veya gecikmesi, iletişim kesintisi, bilgisayar virüsü sonucu oluşan herhangi bir zarar veya hasardan dolayı sorumluluk kabul etmez.kolayteknolojikbilgiler.com genel ahlak ve toplum kurallarına uygun davranmayan kullanıcıların üyeliklerini iptal etme hakkını saklı tutmakla birlikte, bu tür ilişkilerinden meydana gelebilecek zarardan kullanıcının kendisi sorumludur. Sitemizde yer alan tüm logolar ve resimler tescil sahiplerine aittir. Ürünlere ait bilgiler ve programlar üreticilerin internet sitelerinden alınmaktadır. Yalnızca bilgi verme tanıtım amaçlıdır. Ürün bilgileri veya dosyalarındaki hatalardan dolayı oluşabilecek arızalardan ve zararlardan kolayteknolojikbilgiler.com sorumlu tutulamaz.Üreticilerin ürün özelliklerinde, sitelerinde ve yazılımlarında haber vermeden değişiklik yapma hakları saklıdır.