Casus yazılımlar sosyal platformlarda bilgi peşinde

25.12.2022 - Okunma Sayısı : 258
Casus yazılımlar sosyal platformlarda bilgi peşinde
 Facebook’un ana şirketi Meta, gazeteciler ve aktivistler de dahil olmak üzere herkesi hedef alan casus yazılım kullanımının kalıcı bir tehdit olduğu konusunda uyarılarda bulundu.
 The Guardian’da yer alan habere göre Meta, casus yazılımları kullanan şirketlerin kendilerini geliştirdiğini ve taktik değiştirdiğini dile getirdi. Facebook'un ana şirketi tarafından hazırlanan raporda, sosyal medya grubunun, ikisi Rusya bağlantılı, biri İsrail’de, biri de Çin’de bulunan bir dizi şirketin faaliyetlerini engellemeye yönelik çabaları ayrıntılarıyla yer alıyor. Meta’nın iddiasına göre bu grupların tümü, kullanıcı hesaplarını ihlal etmek amacıyla, kullanıcıların gizli bilgileri için Facebook ve Instagram'ı “kazıyor”.
 Meta, internette casusluk yapmaya izin veren bir platforma erişim sattığı söylenen Rusya'daki Avalanche adlı bir şirketle bağlantılı 100’den fazla Facebook ve Instagram hesabını kaldırdığını söyledi. Çevre aktivistleri, medya mensupları, ABD'deki STK'lar ve politikacılar gibi çok sayıda kişi ve grubun Rus ağı kullanılarak hedef alındığını dile getirdi. Meta platformlarından kaldırılan diğer şirketler arasında, aslen Rusya merkezli olan Social Links adında New York’ta faaliyet gösteren bir şirket ve İsrail merkezli Cyberglobes yer alıyor.
 ESET Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban bu gelişmeyi şöyle değerlendirdi: “Meta'nın casus yazılım şirketlerinin önlemlere karşı kendilerini geliştirdiğine ve bu önlemleri atlatmanın yollarını bulduğuna dair raporu bizim açımızdan şaşırtıcı değil. Bu bir çeşit kedi fare oyunu gibi günlük bir operasyon haline gelmiş durumda. Ulus-devlet destekli kötü amaçlı APT gruplarıyla bu tarz şirketlerin pek çok benzerliği var. Kullanıcılar, ister ticari ister casusluk amaçlı olsun, veri kazıma ve gözetleme konusuna her zaman kaygıyla yaklaşarak, sosyal medya paylaşımının oluşturduğu risklerin farkında olmalıdır. Bu nedenle, sosyal medyada yayınlanan her gönderi, fotoğraf, video ve bilgi, kişinin kendisiyle ilgili hassas bilgilerin sızdırılmasını önlemek üzere dikkatlice düşünülmeli ve düzenlenmelidir.”
Daha detaylı bilgi için;
https://www.theguardian.com/technology/2022/dec/15/meta-facebook-owner-warns-spyware-social-media

Etiketler : eset siber güvenlik güvenlik haberleri casus yazılımlar Merak ettikleriniz, düzeltmek veya eklemek istedikleriniz var ise yorum yazarak paylaşabilirsiniz.
Youtube Kolay Teknolojik Bilgiler Kanalı  Youtube Kanalımızı Takip Edin
Yorumlar :

* Boş Geçilemez

Uyarılar : Bu sitedeki her türlü içeriğin yazılı izin alınmaksızın kopyalanması veya farklı bir sitede yayınlanması yasaktır.kolayteknolojikbilgiler.com herhangi bir etkinliğin başarısızlığı, hatası, iptali veya gecikmesi, iletişim kesintisi, bilgisayar virüsü sonucu oluşan herhangi bir zarar veya hasardan dolayı sorumluluk kabul etmez.kolayteknolojikbilgiler.com genel ahlak ve toplum kurallarına uygun davranmayan kullanıcıların üyeliklerini iptal etme hakkını saklı tutmakla birlikte, bu tür ilişkilerinden meydana gelebilecek zarardan kullanıcının kendisi sorumludur. Sitemizde yer alan tüm logolar ve resimler tescil sahiplerine aittir. Ürünlere ait bilgiler ve programlar üreticilerin internet sitelerinden alınmaktadır. Yalnızca bilgi verme tanıtım amaçlıdır. Ürün bilgileri veya dosyalarındaki hatalardan dolayı oluşabilecek arızalardan ve zararlardan kolayteknolojikbilgiler.com sorumlu tutulamaz.Üreticilerin ürün özelliklerinde, sitelerinde ve yazılımlarında haber vermeden değişiklik yapma hakları saklıdır.